Zakończenie roku szkolnego 2023/2024
21 czerwca zakończyliśmy uroczyście rok szkolny 2023/2024.
Po mszy świętej wszyscy zgromadziliśmy się w świetlicy wiejskiej, gdzie po odśpiewaniu hymnu szkolnego nastąpiło przekazanie sztandaru siódmoklasistom przez ósmoklasistów. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor podsumowując w kilku słowach mijający rok szkolny, po czym przystąpiła do wręczania świadectw z wyróżnieniem oraz nagród za wysokie wyniki w nauce.
Tradycją naszej szkoły jest również podziękowanie rodzicom za pomoc i zaangażowanie w sprawy szkolne. Otrzymują je niezmiennie rodzice uczniów kończących kolejny etap szkolny, czyli trzecio- i ósmoklasistów. Podziękowania i gratulacje odebrali również rodzice najlepszych absolwentów.
Po części oficjalnej wszyscy uczniowie udali się do swoich klas, gdzie odebrali od wychowawców świadectwa oraz życzenia bezpiecznych i pięknych wakacji.
Pożegnanie absolwentów
20 czerwca odbyło się pożegnanie uczniów klasy VIII. Było to dla nich czas refleksji nad okresem spędzonym w naszej szkole.
Po przemówieniu Pani Dyrektor głos zabrali ósmoklasiści, którzy podczas wspomnień sięgnęli do zdjęć od przedszkola do ósmej klasy. Opowiadając swoją historię nie zapomnieli oni o nauczycielach i pracownikach szkoły dziękując im za wkład włożony w edukację oraz o młodszych kolegach, którym życzyli powodzenia w kolejnych latach nauki.
Kolejnym punktem programu było pożegnanie ósmoklasistów przez uczniów klasy siódmej. Przygotowali oni krótkie wiersze, w których opisali „jak ich widzieli” podczas całego okresu nauki. Wspomagały ich dziewczynki z klasy V i VI, które zapewniłyły oprawę muzyczną uroczystości.
Na koniec klasa VII zaprosiła absolwentów na pyszny tort, a rodzice na poczęstunek.
Innowacja pedagogiczna
Po 8 miesiącach pracy w naszej szkole zakończyła się realizacja innowacji organizacyjno-metodycznej „Zaczarowany ołówek” – od projektu do makiety, przy użyciu długopisów 3D.
Realizacja innowacji obywała się podczas kreatywnych nieobowiązkowych dodatkowych zajęć pozalekcyjnych. Ich uczestnikami byli uczniowie klasy VI. Zajęcia były prowadzone metodą STEAM, która polega na całkowitym odwróceniu tradycyjnego podejścia do nauczania. Dziecko przestaje być biernym odbiorcą wiedzy podawanej przez nauczyciela i staje się naukowcem, konstruktorem, odkrywcą i inżynierem. Podążając za naturalną potrzebą doświadczania i przeżywania przygód, uczniowie poznają tajemnice otaczającego ich świata. Nie boją się eksperymentować, tworzyć i próbować różnych rozwiązań. Nauczyciel natomiast staje się mentorem i trenerem, który wspiera i podpowiada.
Istotna wartość innowacji i pracy z długopisami 3D polega na włączaniu dzieci w działania praktyczne, angażuje je emocjonalnie, kształtując takie cechy jak wytrwałość, cierpliwość i dokładność w wykonywaniu podjętego zadania. Praca ta uwalnia kreatywność, ćwiczy myślenie trójwymiarowe i rozwija wyobraźnię. Zaznajamianie uczniów z technologiami jest niezbędne i wynika z szybkiego rozpowszechnienia techniki we wszystkich dziedzinach współczesnego życia. Ma to zatem duże znaczenie poznawcze i wychowawcze.
Efektem pracy, oprócz nabytych umiejętności i zdobytych doświadczeń, jest makieta naszej małej miejscowości- Kostrzy, stworzona przy użyciu długopisów 3D.
Dzień Dziecka
„Dla każdego coś miłego” to hasło obchodów Dnia Dziecka w naszej szkole.
Świętowanie rozpoczęliśmy od niespodzianki przygotowanej przez nauczycieli dla uczniów, którą było przedstawienie „Czerwony Kapturek inaczej”. Nowa wersja baśni spotkała się z uznaniem młodych widzów, co okazali burzą oklasków.
Program święta dzieci obfitował w wiele atrakcji, wśród których każdy znalazł coś dla siebie.
Przedszkolaki uczestniczyły w akcji „Sprintem do maratonu”. Były to zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, prace plastyczne oraz animacje z chustą. Atrakcje dla najmłodszych zakończyły się wspólnym piknikiem.
Bardzo ciekawie wyglądał program dla uczniów klas I-III, dla których wychowawcy zorganizowali zabawy integracyjne, konkurs plastyczny „Najpiękniejszy bukiet z łąki”, puszczanie baniek mydlanych i „Ręczny Paintball”. Najwięcej radości sprawiła zabawa kolorowym pyłem, po której odbył się słodki poczęstunek.
Dla uczniów klas IV-VIII dzień zapowiadał się równie interesująco. Na początku obejrzeli oni film „Za duży na bajki 2”, po którym wzięli udział w „nietypowych” rozgrywkach sportowych. Rywalizacja na wesoło zakończyła się poczęstunkiem przygotowanym w klasach.
Dzień Dziecka spędziliśmy zatem bardzo aktywnie nie dając nikomu ani chwili na nudę.
Dzień Ziemi
Święto naszej planety jest obchodzone 22 kwietnia. Ta data przypomina wszystkim, jak ważne jest promowanie postaw proekologicznych i ochrona środowiska.
W naszej szkole, z okazji tego święta, odbyło się wiele działań związanych z propagowaniem haseł dotyczących ochrony Ziemi. Uczniowie młodszych klas wykonali lapbooki „ Jestem przyjacielem Ziemi”, ekologiczne zakładki i medale z masy solnej oraz las w słoiku. Uczniowie starszych klas natomiast wzięli udział w warsztatach z OZE – energia wiatru, podczas których pracowali metodą STEAM.
To był bardzo intensywnie i ciekawie spędzony dzień.