.

Start Żyjmy zdrowo
Żyjmy zdrowo
Dzień Rzucania Palenia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Sączawa   
czwartek, 21 listopada 2019 20:12

W ramach profilaktyki antynikotynowej po raz kolejny przystąpiliśmy do programu "Bieg po zdrowie" opracowanego w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami. Głównymi celami programu są opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży, pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego oraz zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.

Elementem programu jest przypadający 21 listopada Dzień Rzucania Palenia. Z tej okazji uczniowie uczestniczyli w pogadankach profilaktycznych, po których wykonały plakaty, ulotki i gazetki tematyczne. W naszej szkole  papierosom i e- papierosom mówimy stanowcze "Nie"!

 
Śniadanie daje moc! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Sączawa   
czwartek, 21 listopada 2019 20:10

Już od kilku lat nasza szkoła uczestniczy w ogólnopolskim programie "Dzień Śniadanie Daje Moc", którego najważniejszymi celami są zwiększanie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka oraz przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia.

Podsumowaniem programu jest, jak co roku, zorganizowanie w szkole Dnia Zdrowego Śniadania.  Uczniowie klas I-III przygotowują tego dnia wesołe, śmieszne i pyszne kanapki oraz soki ze świeżo wyciśniętych owoców. Takich smakołyków nie konsumują sami, ponieważ częstują nimi również nauczycieli i kolegów ze starszych klas.

Takie śniadanie to najlepszy start w nowy dzień.

 
Czas na zdrowie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Sączawa   
sobota, 15 kwietnia 2017 19:51

Już po raz drugi nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim konkursie  „Czas na zdrowie” promującym ideę zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia. Projekt Fundacji BOŚ „Czas na zdrowie” łączy rozpowszechnianie wiedzy dotyczącej właściwego stylu życia z dawką zdrowej zabawy. Konkurs ma formę międzyszkolnej rywalizacji zespołowej.

W pierwszym etapie zwanym rozgrzewką powołaliśmy zespół uczniów, działający pod opieką pedagoga szkolnego, który zdobył, a następnie wypromował wśród społeczności szkolnej wiedzę z zakresu rolnictwa ekologicznego i zdrowego odżywiania. Zespół opracował również i przeprowadził w szkole konkurs na wystrój klasy, który miał za zadanie promować zdrowe owoce i warzywa.

Wszyscy uczniowie bardzo zaangażowali się w zdobywanie wiedzy promującej zdrowy styl życia i z zaangażowaniem realizowały zadania.

Kolejnym etapem konkursu będzie przygotowanie przez zespół festynu zdrowia, na który zostanie zaproszony dietetyk.

 
Śniadanie daje moc! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Sączawa   
środa, 09 listopada 2016 18:28

"Śniadanie daje moc" to program promujący zasady zdrowego odżywiania i zwiększający świadomość dotyczącą roli pierwszego posiłku w diecie dziecka. Nasza szkoła bierze udział w realizacji tego projektu. W związku z tym 8 listopada obchodziliśmy Dzień Śniadanie Daje Moc.

Zależało nam, aby wspólnie przygotowany i spożyty posiłek połączyć z przypomnieniem przede wszystkim ważnej roli śniadania, zwłaszcza dla młodych, rozwijających się organizmów, ale także zasad zdrowego odżywiania, wartości odżywczych warzyw, owoców i wybranych produktów. W związku z tym nauczyciele opowiedzieli o roli prawidłowego żywienia i przedstawili 12 zasad zdrowego odżywiania.

Tak wyposażeni w odpowiednią wiedzę uczniowie z klas 0-III przystąpili do przygotowania zdrowego posiłku. Na stołach szybciutko pojawiły się kolorowe kanapki, które równie szybko zostały zjedzone przy wspólnym stole. Nasi uczniowie wiedzą bowiem, że śniadanie to najlepszy start w nowy dzień.

 
Festyn Rodzinny "Zdrowo, sportowo i bezpiecznie" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Sączawa   
niedziela, 29 maja 2016 18:22

28 maja 2016 r., z okazji Dnia Matki, Dnia Ojca i Dnia Dziecka, w Kostrzy odbył się festyn rodzinny pod hasłem "Zdrowo, sportowo i bezpiecznie". Rozpoczął się on tradycyjnie Mszą Świętą, po której wszyscy udali się do sali wiejskiej, aby obejrzeć występy artystyczne uczniów.

Organizatorzy, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kostrzy i Rada Sołecka na czele z sołtysem i radnym Panem Tomaszem Jeziorskim, zadbali o wiele atrakcji dla dzieci i ich rodziców. Była zabawa na dmuchanych zjeżdżalniach, zamku i trampolinie, loteria fantowa, w której każdy los wygrywał, mecz piłkarski synowie- ojcowie, który wygrały dzieci oraz "bieg po zdrowie" dla mam i ich pociech.

Podczas zabawy można było spróbować pysznych ciast upieczonych przez rodziców, hot- dogów i przysmaków z grilla serwowanych przez Radę Sołecką.

W związku z tym, że kostrzańska szkoła jest w trakcie realizacji projektów promujących sport, bezpieczeństwo i zdrowe odżywianie można było również spróbować zdrowych, ekologicznych produktów przygotowanych przez Samorząd Uczniowski.

Festyn zgromadził kilkaset osób z Kostrzy i sąsiednich miejscowości.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
"Czas na zdrowie". PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Sączawa   
niedziela, 10 kwietnia 2016 19:41

„Czas na zdrowie” projekt realizowany od marca 2016 roku przez SU, a jego  koordynatorkami są Panie Agnieszka August- pedagog szkolny i Aneta Sączawa- opiekun SU.

Gdybyśmy zapytali dziś przeciętnego człowieka o jego zdrowie i samopoczucie – każdy znalazłby w swoim organizmie symptomy osłabienia, niewyjaśnionego zmęczenia oraz zalążki groźniejszych chorób: cukrzycy, nadciśnienia i innych dolegliwości. Większość z nas wskazałaby także na permanentny brak ruchu, aktywności fizycznej, nadwagę lub wręcz otyłość.
Gdy czytamy zatrważające dane przemawiające za tym, że otyłość wśród dorosłych, ale również i dzieci, jest dziś liczona w milionach lub miliardach, a badania wskazują na kilkunastokrotny wzrost liczby osób walczących z tym problemem - wydaje nam się, że świat zmierza w złym kierunku. Dopóki jednak my sami nie tracimy zdrowia, a nasze dziecko nie zaczyna wpadać w pułapkę złego odżywiania rozpoczynając dzień od jajecznicy na boczku, białego pieczywa lub batonika – wydaje nam się, że kontrolujemy sytuację. Nic bardziej mylnego. Jesteśmy na dobrej drodze do destrukcji zdrowia, a tylko wszechstronna, wieloetapowa, rozległa wiedza i edukacja mogą uświadomić społeczeństwu, że zmiana nawyków, myślenia i postaw zarówno wśród dzieci, młodzieży jak i dorosłych jest początkiem lepszego samopoczucia i ratunkiem dla organizmu.

Projekt prowadzony jest w formie międzyszkolnej rywalizacji zespołowej i składa się z dwóch etapów:

ROZGRZEWKA,
FESTYN ZDROWIA .

Za realizację każdego z etapów przyznawane będą nagrody rzeczowe dla najlepszych zespołów konkursowych.

Ideą organizacji „Czasu na zdrowie” jest upowszechnienie, w jak najszerszych kręgach, wiedzy dotyczącej zdrowego stylu życia. Jednym więc z zadań konkursowych jest zorganizowanie promocji planowanego wydarzenia w środowisku szkolnym, jak również wśród rodziców uczniów oraz lokalnej społeczności. Dorośli mają bezpośredni wpływ na życie dzieci i młodzieży. Mimo, że są odpowiedzialni za styl życia rodziny, to sami są również często zagubieni w gąszczu informacji i możliwościach wyboru.

Celem projektu „Czas na zdrowie” jest popularyzacja idei zdrowego stylu życia (w tym zdrowego żywienia, żywności ekologicznej i aktywności fizycznej). Wierzymy, że wiedza zdobyta w czasie realizacji projektu nt. zasad funkcjonowania organizmu pozwoli na dokonywanie świadomych wyborów służących zdrowiu. Trudno bowiem we współczesnym świecie odróżnić wartościowe produkty od reklamowanych nowinek, zaburzających naturalne mechanizmy organizmu.

 
Zdrowe odżywianie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Sączawa   
wtorek, 23 lutego 2016 22:08

Ostatni dzień wypoczynku zimowego, zorganizowanego Przez UKS "Aktywna Kostrza" w 2016 r., poświęcony został zdrowemu odżywianiu. Dzieci dowiedziały się, co to znaczy zdrowo się odżywiać, zapoznały sie z piramidą żywności i obejrzały film edukacyjny, a nabytą wiedzę wykorzystały komponując "zdrowe menu" i przygotowując wybrane przez siebie potrawy. Na koniec wzięły  udział w zajęciach Zumby.

 
VII Europejski Tydzień Sportu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Sączawa   
wtorek, 23 lutego 2016 21:54

Z okazji  VII Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich i XX Jubileuszowego Sportowego Turnieju Miast i Gmin,  27 maja 2015 r. uczniowie z klas IV-VI  wzięli udział w rozgrywkach sportowych zorganizowanych na hali sportowej w Goczałkowie. Rozegrane zostały dwa mecze w mini piłkę nożną z uczniami ze szkoły w Goczałkowie, które niestety  wygrali gospodarze. Wynik meczu nie jest jednak najważniejszy, liczy się dobra zabawa, której z pewnością nie zabrakło.

 
Śniadanie daje moc! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Sączawa   
wtorek, 23 lutego 2016 21:53

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!

8 listopada 2015 roku uczniowie klas 0-III wzięli udział w programie „Śniadanie Daje Moc”, obchodzonym w Europie jako Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania.

Przygotowywanie śniadania poprzedziły warsztaty na temat 12 najważniejszych zasad zdrowego odżywiania. Następnie, punktualnie o godzinie 10.00 uczniowie, pod czujnym okiem wychowawców, rozpoczęli  przygotowanie najważniejszego posiłku. Na koniec skonsumowali swoje kanapki, popijając je pysznym i zdrowym sokiem warzywno-owocowym.

Akcja była świetną zabawą, dzięki której najmłodsi nauczyli się jak ważny jest ten pierwszy, codzienny, zdrowy posiłek.

 
Wesołe i zdrowe kanapki pierwszaków. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Sączawa   
wtorek, 23 lutego 2016 21:52

15 maja 2015 r., uczniowie z kl. I wykonywali „wesołe kanapki”. Wcześniej natomiast wzięli udział w zajęciach edukacyjnych, dzięki którym poznali normy wynikające z piramidy żywieniowej. Znając receptę na właściwe odżywianie, dzieci przyniosły zdrowe i pożywne produkty: ogórki, pomidory, sałatę, paprykę, jajka, szczypiorek, rzodkiewkę oraz ser żółty i twarożek.

Pamiętając o podstawowych zasadach  higieny, czyli o umyciu rąk przed wykonywaniem kanapek oraz o bezpieczeństwie posługiwania się ostrymi przedmiotami, mali kucharze przystąpili do pracy. Wykazali się przy tym bogatą wyobraźnią. Z przyniesionych produktów powstawały kolorowe i wesołe kanapki, a efekty pracy widać na zdjęciach. Zajęcia były bardzo smaczne, a samodzielne przygotowanie kanapek wywołało wiele radości. Na koniec uczniowie mogli oddać się rozkoszy smakowania swoich "wyrobów" i z dumą poczęstować nimi wszystkich nauczycieli.

 
Profilaktyczne badanie zębów PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Sączawa   
wtorek, 23 lutego 2016 21:52

15 maja 2015 r. wszyscy uczniowie naszej szkoły zostali poddani kontrolnemu sprawdzeniu zębów w gabinecie Architektów Stomatologii w Strzegomiu, po którym otrzymali kartę informacyjną dla rodziców z ewentualnymi zaleceniem do leczenia.

Składamy serdeczne podziękowania Panu Tomaszowi Jeziorskiemu- sołtysowi Kostrzy i radnemu Gminy Strzegom, który był organizatorem i sponsorem badań profilaktycznych.

 
« pierwszapoprzednia12następnaostatnia »

Strona 1 z 2


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: joomla templates vps Valid XHTML and CSS.

Projekty w jakich nasza szkoła bierze udział 

oraz Nasza Gmina