.

Start Ekologiczny

Szkoła realizuje działanie o charakterze ekologicznym

Ekologia
Sprzątanie Świata PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Sączawa   
czwartek, 21 listopada 2019 20:08

W piątek, 20 września, cała szkoła przyłączyła się do akcji „Sprzątanie Świata”. Temat tegorocznej edycji to "Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!".

To już kolejny raz, kiedy każdy może włożyć swoją ”cegiełkę” w to, by żyło nam się lepiej i czyściej. Uczniowie wraz z nauczycielami wyruszyli w głąb swojej miejscowości z workami i dużą dawką energii, by uprzątnąć śmieci zalegające na ulicach. Starsi uczniowie sprzątnęli okolice szkoły, młodsi zaś boisko i ogródek szkolny.

Sprzątamy, bo dbamy o nasze środowisko i o to,  co nas otacza.

 
Zajęcia przyrodnicze w Myśliborzu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Sączawa   
czwartek, 21 listopada 2019 20:06

17 września uczniowie klasy I, II i III wybrali się na wycieczkę do Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa ”Salamandra” w Myśliborzu. Podczas wędrówki przez las dzieci zapoznały się z głównymi wartościami przyrodniczymi rezerwatu. Starały się rozpoznać charakterystyczne drzewa i krzewy. Podziwiały piękno otaczającej ich przyrody i stosowały się do zasad regulaminu obowiązującego na terenie wąwozu.

Zajęcia zakończyły wesołą zabawą w konstruowanie obrazów z materiałów przyrodniczych. Pomimo zmęczenia wędrówką dzieci wróciły do szkoły zadowolone i uśmiechnięte.

 
Zajęcia przyrodnicze w Myśliborzu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Sączawa   
poniedziałek, 11 czerwca 2018 18:37

7 czerwca 2018r. uczniowie kl. I-IV uczestniczyli w zajęciach  terenowych w wąwozie myśliborskim.  Celem wycieczki było zdobywanie wiedzy i umiejętności poprzez bezpośrednie poznawanie i badanie środowiska przyrodniczego.

Przewodnik  z Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” zabrał dzieci na wycieczkę krajoznawczą, której celem było rozpoznawanie, wyszukiwanie i nazywanie drzew. Wszyscy otrzymali karty pracy, na których przyklejały odnalezione elementy drzew (liski, szyszki, igliwia). Na koniec tworzyli na ścieżce wąwozu różne obrazy (auta, domy zwierzęta) z darów natury i odwiedzili miejsce, w którym znajdują się uratowane i chore  ptaki (bociany, sowy).

Zajęcia były bardzo pouczające i wzbogaciły wiedzę przyrodniczą naszych uczniów.

 
Dzień Ziemi PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Sączawa   
niedziela, 29 kwietnia 2018 12:31

Obchody Dnia Ziemi, przypadającego 22 kwietnia, rozpoczęliśmy już w środę 18 kwietnia, kiedy to uczniowie posprzątali swoją miejscowość. Natomiast w piątek, 20 kwietnia, uczniowie klas IV-VII wzięli udział w ekologicznej grze terenowej. Poszczególne grupy miały za zadanie odnaleźć ukrytą, na terenie ogrodu szkolnego, krzyżówkę i rozwiązać jak najwięcej haseł. Wiedza obejmowała głównie zagadnienia ekologiczne. Kolejnym punktem programu był przemarsz wszystkich dzieci ulicami Kostrzy, podczas którego zachęcały mieszkańców plakatami i wygłaszanymi hasłami do segregacji śmieci.

 
Warsztaty przyrodnicze w Myśliborzu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Sączawa   
poniedziałek, 04 grudnia 2017 21:18

W dniu 17 listopada 2017 r. uczniowie klas I-III i klasa V brali udział w zajęciach warsztatowych w Centrum Edukacji Ekologicznej w Myśliborzu.

Warsztaty obejmowały trzy grupy tematyczne:

  • Czerpanie papieru- zajęcia, na których dzieci samodzielnie wyprodukowały papier, a następnie wykonały na nim kolorowe rysunki,
  • Wulkany- zajęcia, na których, przy pomocy sody, octu  i barwników, uczniowie obserwowali efektowną "erupcję" przypominającą wybuchy wulkanów,
  • Zajęcia w muzeum, podczas których z zaciekawieniem słuchały opowiadań o zwierzętach.

W Centrum Ekologicznym w Myśliborzu, odwiedziliśmy również bociany, które z różnych przyczyn, najczęściej zdrowotnych, nie odleciały na zimę do ciepłych krajów  i tu na miejscu opiekują się nimi pracownicy.

Zajęcia w Myśliborzu bardzo spodobały się naszym dzieciom, które na koniec otrzymały wykonane przez siebie prace, upominki i gadżety.

 

 
Gminny Turniej Ekologiczny PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Sączawa   
poniedziałek, 01 maja 2017 10:08

26 kwietnia nasi szóstoklasiści wzięli udział w Gminnym Turnieju Ekologicznym  "Ziemia sama nie da rady, segregujmy więc odpady", zorganizowanym przez PSP 4 w Strzegomiu.

Do zadań zawodników należało m.in. przygotowanie plakatu i stroju ekologicznego. My postanowiliśmy zaprojektować stroje ślubne z folii malarskiej i worków na odpady. Poza zdolnościami plastycznymi uczestnicy musieli wykazać się wiedzą ekologiczną i sprawnością fizyczną.

Założeniem turnieju była dobra zabawa i integracja, dlatego nie przyznano miejsc, a nagrodą dla wszystkich szkół były kolorowe pojemniki na odpady.

 
Wiosenne porządki PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Sączawa   
czwartek, 27 kwietnia 2017 20:15

26 kwietnia wszyscy uczniowie klas IV i V porządkowały ulice Kostrzy.

Głównym celem akcji jest czyste środowisko wokół nas oraz uświadomienie dzieciom, że aby się nim cieszyć wystarczy posprzątać najbliższe otoczenie. Pomimo mało sprzyjającej pogody, udało się "złapać" kilka bezdeszczowych chwil i zrobić porządki.

 
Dzień Ziemi PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Sączawa   
czwartek, 27 kwietnia 2017 19:53

Dzień Ziemi  w naszej szkole  spędziliśmy jak zwykle bardzo aktywnie. Zgodnie z naszą wieloletnią tradycją uczniowie klas IV-VI  zostali podzieleni na pięć losowo wybranych grup. Każdy zespól musiał znaleźć (według  instrukcji) ukrytą na terenie szkoły krzyżówkę ekologiczną.

Rozwiązując krzyżówkę, składającą się z 42 haseł, uczniowie musieli wykazać się wiedzą przyrodniczą, ekologiczną  i odrobiną dobrego humoru. Rywalizację natomiast potraktowali jak dobrą zabawę i tak rzeczywiście było.

 
Sprzątanie świata PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Sączawa   
sobota, 17 września 2016 20:19

Tegoroczna akcja Sprzątanie Świata odbyła się pod hasłem „Podaj dalej… Drugie życie odpadów”. Jej przesłaniem było poszanowanie zasobów, unikanie tworzenia odpadów i szacunek do wytworzonych przedmiotów, a także uświadamianie o ich wpływie na środowisko.

Nasi uczniowie, wyposażeni w worki i ochronne rękawice, pod opieką wychowawców, "sprzątali świat" w piątek, 16 września. Tradycyjnie już maluchy porządkowały teren wokół szkoły, a starsi uczniowie przeszli wszystkimi ulicami wsi, na których, co prawda, nie było za dużo śmieci, ale ich czujne oczy wypatrzyły nawet najmniejszy papierek.

Po tej bardzo sprawnej akcji każdy uczeń naszej szkoły ma poczucie, że przyczynił się do tego, że najbliższa okolica jest czysta i zadbana.

 
Gminny Konkurs Przyrodniczy "Woda naszym bogactwem" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Sączawa   
czwartek, 02 czerwca 2016 18:14

31 maja 2016 roku odbył się w naszej szkole gminny konkurs przyrodniczy  „Woda naszym bogactwem”, w którym uczestniczyło siedem szkól podstawowych naszej gminy. My, jako organizatorzy, nie uczestniczylismy w rozgrywkach.

Zakres wiedzy o wodzie obejmował cztery moduły tematyczne: właściwości wody,  największe zbiorniki wodne  w Polsce i na świecie,  znaczenie wody dla organizmu  człowieka i sposoby oszczędzania wody. Oprócz zadań teoretycznych  dzieci wykonywały  również doświadczenia, zadania praktyczne i  konkurencje sprawnościowe związane z wodą.

Uczniowie wykazali się solidną wiedzą. Pierwsze miejsce zajęła PSP nr 4, drugie PSP nr 3, a trzecie ZSP w Stanowicach.

 
Dzień Ziemi 2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Sączawa   
niedziela, 01 maja 2016 11:08

Dzień Ziemi  w naszej szkole  spędziliśmy jak zwykle bardzo aktywnie.

22 kwietnia był  dniem rozpoczęcia gminnego projektu ekologicznego  „Zadbaj o klimat”, dlatego klasa IV przedstawiła prezentację „ Gazom cieplarnianym mówimy nie”, która przybliżyła dzieciom problemy związane z ocieplaniem się klimatu na kuli ziemskiej. Omówione zostały również zadania projektu, które realizować  będzie nasza szkoła.

Zgodnie z naszą wieloletnią tradycją uczniowie klas IV-VI  zostali podzieleni na pięć losowo wybranych grup . Każdy zespól musiał znaleźć (według  instrukcji) ukrytą na terenie szkolnego podwórka krzyżówkę ekologiczną.

Rozwiązując krzyżówkę, składającą się z 42 haseł, uczniowie musieli wykazać się wiedzą przyrodniczą, ekologiczną  i odrobiną dobrego humoru. Mimo nienajlepszej pogody dzieci pracowały  na świeżym powietrzu, wśród zieleni.

Wygrała grupa w składzie: Emila Ząbek, Ola Jakubowska, Małgosia Wielgomas, Martynka Malecha, Robert Jeziorski i Kacper Suchostawski.  Zwycięzcy najszybciej rozszyfrowali hasło krzyżówki: „Gdy energię oszczędzamy, życie Ziemi przedłużamy”.

 
« pierwszapoprzednia123następnaostatnia »

Strona 1 z 3


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: joomla templates vps Valid XHTML and CSS.

Projekty w jakich nasza szkoła bierze udział 

oraz Nasza Gmina