.

Start
Aktualności
Konkurs "W świecie mitów" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Sączawa   
poniedziałek, 25 marca 2019 19:49

Uczniowie klasy V wzięli udział w konkursie literackim "W świecie mitów", który zorganizowała Pani Aneta Sączawa.

Cele konkursu to:

  • rozwijanie zainteresowań kulturą starożytnych Greków,
  • wzbogacenie wiedzy dotyczącej literatury antycznej,
  • poznanie wzorców osobowych,
  • dostrzeżenie  ponadczasowego znaczenia mitologii greckiej i jej miejsca w tradycji i kulturze,
  • kształcenie umiejętności zdrowej rywalizacji.

Konkurs obejmował znajomość następujących mitów: "Mit o powstaniu świata", "Ariadna i Tezeusz", "Orfeusz i Eurydyka", "Demeter i Kora", "Syzyf", "Prometeusz" oraz "Mit o Heraklesie", a do zadań uczestników należało m. in. odpowiadanie na pytania dotyczące treści mitów, tłumaczenie związków frazeologicznych, uzupełnianie zaproszenia, wyszukiwanie błędnych informacji w treści mitu, przyporządkowywanie atrybutów do postaci, wyjaśnianie, kim są poznani bogowie czy odgadywanie, kto może być autorem słów.

Wszyscy uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością poznanych podczas lekcji mitów, ale najlepszymi okazali się Natalia Zając i Sebastian August.

Gratulujemy!

 
"Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty..."- zajęcia biblioteczne w przedszkolu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Sączawa   
poniedziałek, 25 marca 2019 19:29

"Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty..."-  słowa piosenki były hasłem przewodnim zajęć bibliotecznych, które odbyły się w oddziale przedszkolnym.

Po wysłuchaniu bajki o wiośnie przedszkolaki "ubierały" smutne drzewko w kolorowe kwiatki i liście, szukały śladów wiosny i układały kwiaty na chuście animacyjnej dopasowując kolory. Odgadywały również zagadki o zwiastunach wiosny, z czym bardzo dobrze sobie poradziły.

Zajęcia umilała wesoła muzyka, która wprowadziła dzieci w prawdziwy, wiosenny nastrój.

 
Powitaliśmy wiosnę! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Sączawa   
czwartek, 21 marca 2019 20:40

Pierwszy dzień wiosny przebiega w naszej szkole od lat według stałego harmonogramu. Najstarsi uczniowie wcielają się w role nauczycieli i prowadzą zajęcia z młodszymi kolegami. Następnym punktem dnia był apel,  podczas którego dzieci miały okazję przeprowadzić wywiad z wiosną oraz wysłuchać wiosennych piosenek i wierszy. Największą atrakcją występu był humorystyczny pokaz mody dla uczniów i nauczycieli, którzy zostali ubrani w kolorowe kapelusze odzwierciedlające nauczany przedmiot. Obchody tego święta zakończyliśmy barwnym, kwiecistym korowodem ulicami Kostrzy.

21 marca obchodzony jest również Dzień Kolorowej Skarpetki- Światowy Dzień Zespołu Downa. To święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Jego celem jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych, a symbolem święta stały się kolorowe skarpetki, które założyli również nasi uczniowie.

 
Wiosenne ogródki PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Sączawa   
czwartek, 21 marca 2019 19:44

Przedszkolaki założyły wiosenny ogródek w swojej sali. Posiały rzeżuchę, posadziły cebulę, fasolę i wiosenne kwiatki. Wcześniej poznały również zasady pielęgnacji roślin i teraz będą o nie samodzielnie  dbały podlewając i obserwując, jakie zmiany zachodzą w ich roślinkach.

Drugoklasiści natomiast do swojego ogródka, oprócz rzeżuchy i cebuli, dołożyli jeszcze kiełki rzodkiewki i już czekają, kiedy będą mogli dodać je do swoich kanapek.

 
Program "Zmieniam postawę ciała aktywnie, kiedy do sportu podchodzę pozytywnie" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Sączawa   
wtorek, 19 marca 2019 20:47

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kostrzy realizuje program "Zmieniam postawę ciała aktywnie, kiedy do sportu podchodzę pozytywnie" organizowany przez Dolnośląski Szkolny Związek Sportowy,  dofinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Do udziału w programie aplikowały szkoły z pięciu województw. Z powiatu świdnickiego zakwalifikowały się tylko dwie, w tym PSP im. Jana Pawła II w Kostrzy.

W naszej rzeczywistości coraz częściej zauważamy wady postawy ciała, co potwierdzają badania przesiewowe przeprowadzane przez specjalistyczne poradnie. Nie wszyscy rodzice dzieci, u których stwierdzono takie wady, mogą skorzystać z pomocy poradni specjalistycznych, dlatego program ten jest alternatywą dla dzieci potrzebujących pomocy w korygowaniu wad postawy.

Zakwalifikowani uczniowie uczestniczą w zajęciach gimnastyki korekcyjno- kompensacyjnej 2-3 razy w tygodniu i robią to bardzo chętnie, gdyż ćwiczenia połączone są z rozmaitymi grami i zabawami.

Realizacja programu zakończy się w listopadzie 2019 roku.

 
Dzień Kobiet PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Sączawa   
niedziela, 10 marca 2019 19:52

Tradycją naszej szkoły jest to, że z okazji Dnia Kobiet wszyscy chłopcy przygotowują przedstawienie dla pań, zarówno tych starszych jak i tych młodszych. W tym roku, pod kierunkiem Pani Anety Sączawy powstał program „Czy kobiety to rzeczywiście słaba płeć?”. Panowie zaprezentowali się w scenkach kabaretowych "W raju", "Męskie rozmowy", "List" i "Dzień mężczyzny", piosenkach przygotowanych w tajemnicy przed koleżankami oraz dowcipach i wierszykach. Absolutnym hitem i zaskoczeniem jednocześnie był występ grupy baletowej, która zatańczyła Jezioro łabędzie. Nagrodzono go oczywiście gromniki brawami.

W imieniu wszystkich pań dziękujemy naszym panom za wspaniały występ, który dostarczył wiele radości i łez, nie tylko ze wzruszenia.

 
Podróż do świata przypraw.. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Sączawa   
czwartek, 07 marca 2019 18:18

Uczniowie klasy trzeciej wybrali się w smakowitą podróż do świata przypraw. Dowiedzieli się dzisiaj, z jakiego kraju pochodzą popularne  przyprawy stosowane w naszej kuchni. Poznali ich wygląd, zapach, a przede wszystkim przekonali się, jak smakują. Trzecioklasiści jednogłośnie za przyprawę "numer 1" wybrali kakao, z którego zrobili pyszną gorącą czekoladę.

 
O szkodliwości nikotyny- zajęcia w ramach programu "Bieg po zdrowie". PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Sączawa   
czwartek, 07 marca 2019 18:36

W ramach uczestnictwa naszej szkoły w programie "Bieg po zdrowie" w klasie IV przeprowadzone zostały zajęcia nt. szkodliwości nikotyny. Uczniowie poznali skład dymu tytoniowego, mieli okazję przekonać się, że zapach papierosów nie należy do najprzyjemniejszych i dowiedzieli się, jakie koszty ponosi palacz. Dyskutowali również o zdrowych zachowaniach, wykonywali prace w grupach oraz wypełniali zadania z ćwiczeń, które otrzymali w ramach programu.

Efektem zajęć jest oczywiście stanowcze "NIE" dla palenia papierosów.

 
Szkolny Konkurs Recytatorski "Lubimy poezję" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Sączawa   
sobota, 02 marca 2019 21:08

28 lutego 2019 r. w naszej szkole, jak co roku, odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Recytatorskiego pt.: „LUBIMY POEZJĘ”. Organizatorem konkursu, który jak zawsze cieszył się ogromną popularnością wśród najmłodszych uczniów, była Pani Katarzyna Stawarska- Szustak.

W konkursie udział wzięło kilkunastu recytatorów z oddziałów przedszkolnych i kl. I – III. Publiczność oklaskiwała gromkimi brawami wszystkich uczestników. Wiersze były ciekawe i barwnie zaprezentowane.

Jury w składzie:

p. Alicja Biegniewska

p. Maria Głuszczak-Sobańska

p. Urszula Jagiełło

wyłoniło następujących zwycięzców:

w młodszej kategorii wiekowej  (oddziały przedszkolne i klasa I):

I miejsca- Vanessa Gruszecka, Joanna Górowska oraz Lena Gruszecka

II miejsce- Natasza Górowska

III miejsce- Klaudia Mikołajczyk

w starszej kategorii wiekowej  (klasy II i III):

I miejsce- Patrycja Kolbuszewska

II miejsce-Sylwia Dola

III miejsce-Marcin Górski

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i upominki.

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów w Gminnym Konkursie Recytatorskim!

 

 
Spotkanie z pracownikami KRUS-u i PIP-u PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Sączawa   
sobota, 02 marca 2019 21:38

W ramach realizacji Bezpiecznego Dolnoślązaka gościliśmy panie Urszulę Dembińską i Lucynę Jabłonkę z KRUS-u oraz panią Elzbietę Nowak i pana Janusza Krasonia z Państwowej Inspekcji Pracy, którzy przedstawili i omówili niebezpieczeństwa czyhające na młodego człowieka w gospodarstwie rolnym. Spotkanie to uświadomiło uczniom, że w gospodarstwie rolnym trzeba zachować szczególne bezpieczeństwo. Poznali oni zachowania sprzyjające bezpieczeństwu i  wiedzą, że trzeba dbać o zdrowie swoje i innych.

Po prezentacji dzieci rozwiązywały quizy i zagadki, a na koniec otrzymały pamiątkowe broszury, kalendarze i smyczki.

Poprawiony: sobota, 02 marca 2019 22:20
 
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Sączawa   
czwartek, 21 lutego 2019 18:46

21 lutego obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Biblioteka szkoln i biblioteka publiczna w Kostrzy przygotowały obchody tego dnia już kolejny raz. W tym roku panie bibliotekarki przygotowały dla swoich czytelników różne atrakcje – gry i zabawy językowe. W programie były m.in. kalambury, wykreślanki, labirynty i ulubione przez uczniów łamańce językowe. Śmiechu było przy tym wiele, ponieważ niejednemu z nich zdarzyło się "połamać język" przy czytaniu wierszyków. Dzieci obejrzały również gazetki przypominające zasady posługiwania się poprawną polszczyzną.

Mamy nadzieję, że po takich zajęciach będą poprawnie posługiwały się językiem ojczystym nie tylko od święta, ale i na co dzień.

 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »


Dzisiaj jest: Środa
27 Marca 2019
Imieniny obchodzą
Benedykt, Ernest, Ernestyn, Jan, Lidia,
Rościmir, Rupert

Do końca roku zostało 280 dni.
Zodiak: Baran
Naszą witrynę przegląda teraz 9 gości 

http://nse.com.pl/pliki_usr/bip_logo_2.png

BLOG
Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: joomla templates vps Valid XHTML and CSS.

Projekty w jakich nasza szkoła bierze udział 

oraz Nasza Gmina