.

Start
Aktualności
Warsztaty "Niesamowite substancje" w Dobkowie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Sączawa   
niedziela, 15 maja 2022 17:23

10 maja 2022 r. uczniowie klas V- VI  PSP w Kostrzy uczestniczyli w warsztatach „Niesamowite substancje”. Wyjazd do Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie zorganizowany   był  w ramach projektu „Wszyscy razem w poszukiwaniu wiedzy - wsparcie rozwoju kompetencji kluczowych w szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Strzegom”.

Nasze zajęcia  rozpoczęły się od odwiedzenia laboratorium „Ogień”, gdzie w kontrolowanych warunkach wykonaliśmy ogniste doświadczenia. Mieliśmy okazję zobaczyć płonącą dłoń, doprowadzić do samozapłonu oraz stworzyć „ogniste węże faraona”. Dowiedzieliśmy się, jak bezpiecznie należy obchodzić się z ogniem i w razie potrzeby go ujarzmić oraz  ile kolorów może mieć płomień.

Następnie uczestniczyliśmy w warsztatach naukowych  o Krainie Wygasłych Wulkanów. W „Sali Ziemi” obejrzeliśmy kolekcję skał i minerałów, a na interaktywnej makiecie rzeki  samodzielnie wywołaliśmy powódź.

Kolejnym punktem programu była  „Sala Wulkanów”, gdzie można było zajrzeć do wnętrza różnych typów wulkanów oraz zobaczyć model gejzeru, który,  jak prawdziwy gejzer, wystrzeliwuje wodę w regularnych odstępach czasu. Dzięki  tablicy interaktywnej doprowadziliśmy do wybuchu wulkanu. Obejrzeliśmy również film o niszczycielskiej mocy wybuchu wulkanów.

Na koniec doświadczyliśmy trzęsienia ziemi  na największej w Polsce platformie symulującej to zjawisko.

 
Nocna obserwacja nieba PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Sączawa   
piątek, 13 maja 2022 18:40

W sobotę  7 maja 2022 roku, nasze szkolne koło naukowe „Poszukiwacze wiedzy” wraz z opiekunem, Małgorzatą Głuszczak wybrało się na nocną obserwację nieba. Towarzyszył nam absolwent naszej szkoły – Dawid Wójtowicz, który jest pasjonatem układu słonecznego. Nasza wyprawa była oczywiście związana z realizacją  projektu edukacyjnego „Być jak Ignacy”, którego organizatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

Na początku obserwowaliśmy księżyc przez ogromny teleskop, wykonaliśmy też kilka zdjęć. Mieliśmy również okazję wysłuchać ciekawych legend o poszczególnych gwiazdach. Na zakończenie zostaliśmy „oprowadzeni” przez gwiazdozbiory poszczególnych znaków zodiaku.

Było niesamowicie.

 
Z wizytą u strażaków PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Sączawa   
piątek, 13 maja 2022 18:23

Z okazji Dnia Strażaka przedszkolaki z grupy Tygryski i Sówki wybrały się na wycieczkę do miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Panowie strażacy opowiedzieli dzieciom, jak wygląda ich praca i sprzęt, którego używają gasząc pożary czy wycinając drzewa. Przedszkolaki przymierzały też stroje strażackie i hełmy,  obejrzały również wóz strażacki.  Niewątpliwie największą atrakcją było przewracanie pachołka strumieniem wody.

Bardzo dziękujemy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kostrzy za  miłe przyjęcie i profesjonalnie przygotowane spotkanie. Życzymy bezpiecznych powrotów z akcji, a przede wszystkim wytrwałości i satysfakcji z pełnienia strażackiej służby.

 
Zwiedzanie Izby Tradycji Zespołów Ludowych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Sączawa   
niedziela, 08 maja 2022 18:18

Nasze Sówki i ich  starsi koledzy z klas I-III odwiedzili Izbę Tradycji Zespołów Ludowych, która znajduje się w Kostrzy. Dzieci miały okazję zobaczyć pamiątki, dyplomy, medale, zdjęcia, książki i inne cenne przedmioty gromadzone przez wiele lat istnienia zespołu „Kostrzanie”. Oglądały również stroje ludowe z różnych regionów Polski znajdujące się w garderobie zespołu. Najciekawsze historie dotyczące zespołu folklorystycznego opowiedziała dzieciom Pani Hela Szerszeń, która silnie związana jest z zespołem "Kostrzanie".  Serdecznie za to dziękujemy.

 
Szkolny Piknik Naukowy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Sączawa   
wtorek, 03 maja 2022 17:18

W ramach udziału w programie edukacyjnym „Być jak Ignacy”, którego organizatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, koło naukowe „Poszukiwacze wiedzy” – działające w naszej szkole, zorganizowało Szkolny Piknik Naukowy.

Uczestnicy projektu zaprezentowali ciekawy pokaz doświadczeń i eksperymentów z  dziedzin takich jak: fizyka, geografia, biologia i chemia. Pochwalili się również wykonanymi przez siebie zadaniami projektowymi. Mogliśmy obejrzeć m.in. dinozaury z masy solnej, maszyny proste (studnie, wiatraki), układ słoneczny czy lampy naftowe wykonane z żarówek.

Odbyły się również warsztaty dla maluchów pt. „Zabawy z kolorami”.

Całe wydarzenie zakończyło się konkursem „1 z 10- ŚWIAT PIERWIASTKÓW”.

Piknik był ukoronowaniem kilkumiesięcznej pracy uczniów.

 
Dzień Ziemi PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Sączawa   
niedziela, 24 kwietnia 2022 12:31

22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi, który uczcili również nasi uczniowie. Na cały dzień zaplanowano mnóstwo zajęć, w których uczestniczyła cała społeczność szkolna.

Podczas porannych zajęć przedszkolaki  z grupy Sówek przypomniały sobie, jak należy dbać o naszą planetę-  obejrzały film edukacyjny, który opowiadał o Ziemi i sposobach, które pomagają w jej przetrwaniu. Wykonały również zadania i ułożyły wcześniej pokolorowany plakat ekologiczny. Tygryski natomiast dowiedziały się, co to znaczy ekokultura, z jakich źródeł pozyskiwać energię, jak segregować odpady i w jaki sposób chronić przyrodę.

Kolejnym punktem programu było przedstawienie przygotowane przez drugoklasistów i ich kolegów z klasy piątej i siódmej. Miało ono na celu zwrócenie uwagi uczniów na pogarszający się stan środowiska przyrodniczego Ziemi oraz zachęcenie ich do współdziałania na rzecz naszej planety poprzez codzienne proekologiczne czynności.

Następnie odbył się pokaz mody ekologicznej, podczas którego dzieci zaprezentowały wcześniej przygotowane stroje. Zarówno jury jak i publiczność zachwyciły wszystkie prezentacje, dlatego nagrodzono wszystkich uczestników.

Na koniec odbył się przemarsz ulicami Kostrzy, podczas którego uczniowie głosili hasła proekologiczne.

Mamy nadzieję, że nasi uczniowie codziennie będą dbali o Ziemię, bo, jak sami głosili „Czyste środowisko to najlepsze uzdrowisko”.

 
Wyjazd do ExploraParku w Wałbrzychu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Sączawa   
piątek, 22 kwietnia 2022 11:50

20.04.2022r., w  ramach projektu Wszyscy razem w poszukiwaniu wiedzy - wsparcie rozwoju kompetencji kluczowych w szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Strzegom”, został zorganizowany wyjazd do Parku Nauki i Techniki w Wałbrzychu. Nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach „Matematyka w przyrodzie”.

Lekcja podzielona była na dwie części, teoretyczną i praktyczną. Pierwsza miała charakter wykładu, podczas którego prowadząca w ciekawy  sposób objaśniła pojęcia oraz przygotowała uczniów do interaktywnej zabawy. Poznali oni zagadnienia dotyczące ciągu Fibonacciego oraz boskiej proporcji. W drugiej części poprzez zabawę zgłębiali tajniki nauki.

Dzięki dostępnym eksponatom i interaktywnym programom samodzielnie przeprowadzali doświadczenia i eksperymenty.

Poprzez udział w  warsztatach uczniowie lepiej zrozumieli zjawiska przyrodnicze oraz uzyskali odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania.

 
VI etap projektu "Być jak Ignacy" za nami! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Sączawa   
wtorek, 12 kwietnia 2022 12:20

Zakończyliśmy już VI etap projektu „Być jak Ignacy”. Celem naszych zmagań była przeszłość. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się, są paleontolog i archeolog i czym się zajmują. Poznaliśmy pismo klinowe i egipskie. Najwięcej frajdy sprawiło nam odczytywanie zakodowanych w hieroglifach wiadomości.

Zadaniem projektowym w tym etapie było wykonanie modelu 3D dinozaura z masy solnej.

 
Wycieczka do Świdnicy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Sączawa   
poniedziałek, 11 kwietnia 2022 19:52

05.04.2022 r. uczniowie klas VI,VII i VIII udali się na wycieczkę do Świdnicy. Na samym początku odwiedzili kino, gdzie obejrzeli film pt. „Za duży na bajki” ukazujący siłę przyjaźni i miłości. Następnie zwiedzili Muzeum Dawnego Kupiectwa, gdzie zostali zapoznani z tematem handlu w dawnych czasach oraz obejrzeli wiele eksponatów z nim związanych. Usłyszeli również legendę związaną z kamienną głową świdnickiego rajcy-Piotra Zehli. Na zakończenie wycieczki podziwiali niesamowite widoki z samego szczytu Wieży Ratuszowej.

Poprawiony: poniedziałek, 11 kwietnia 2022 19:55
 
Spotkanie z lekturą w klasie III PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Sączawa   
wtorek, 05 kwietnia 2022 20:13

“Niesamowite przygody 10 skarpetek” Justyny Bednarek to kolejna lektura przeczytana przez trzecioklasistów. Uczniowie po zapoznaniu się z przygodami głównych bohaterek wykonali szereg aktywności: rozwiązali quiz dotyczący znajomości treści książki, pisemnie streszczali  najciekawsze przygody, opisywali wygląd i zachowanie wybranych skarpetek, a także programowali roboty do przeczytania skarpetkowego napisu. Niezwykle ważnym elementem spotkania z lekturą było wykonanie lapbooków oraz stworzenie skarpetkowych stworków ze swoich zagubionych skarpetek.

Dzieciom bardzo podobały się przygody niesfornych uciekinierek i na pewno  będą często wracać do tej lektury, a niektóre powiedzenia, np. “gites majonez” zagościły na stałe w gwarze klasowej.

Poprawiony: poniedziałek, 11 kwietnia 2022 19:46
 
Dzień Marchewki PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Sączawa   
wtorek, 05 kwietnia 2022 19:59

Nasze przedszkolaki obchodziły ,,Dzień Marchewki". Tygryski, z pomocą pani, upiekły pyszne ciasto marchewkowe, które z chęcią zajadały, gdy tylko dowiedziały się, ile witamin ma to warzywo.  Następnie układały zagadki i "marchewkowe" puzzle oraz grupowały warzywa. Koniec dnia umiliła im zabawa przy piosence i wręczenie marchewkowych medali za aktywny udział w zajęciach

Pomarańczowo było również  u Sówek, które dowiedziały się, jakie wartości odżywcze ma marchewka,  z czego się składa  i jak smakuje.  Rywalizowały również w zawodach na obieranie marchewek, z których przygotowały sok. Na koniec wykonały prace przestrzenne, które zdobią salę.

 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »


Dzisiaj jest: Czwartek
19 Maja 2022
Międzynarodowy Dzień Pamięci
Zmarłych na AIDS
Imieniny obchodzą
Augustyn, Celestyn, Iwo, Mikołaj,
Pękosław, Piotr, Potencjana

Do końca roku zostało 227 dni.
Zodiak: Byk
Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości 

 
Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: joomla templates vps Valid XHTML and CSS.

Projekty w jakich nasza szkoła bierze udział 

oraz Nasza Gmina